Filmy schizofrenia

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje schizofrenia. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Imperium światła w reżyserii nagrodzonego Oscarem® Sama Mendesa to mocna i przejmująca opowieść o więziach międzyludzkich oraz magii kina osadzona w realiach nadmorskiego miasteczka w Anglii z początku lat 80. XX wieku.
Historia życia amerykańskiego naukowca, zrealizowana w oparciu o biografię Johna Forbesa Nasha Jr., napisaną przez Sylvię Nasar. Nash to prawdziwy geniusz matematyczny, zdobywa uznanie zarówno wśród wykładowców, jak i kolegów-studentów. Szybko dostaje dobrą pracę, odnosi liczne sukcesy zawodowe, spotyka miłość swojego życia. Wszystko układa się doskonale, dopóki lekarze nie zdiagnozują u niego schizofrenii. Od tego momentu zastanawiać się będziemy, czy to, co widzimy, jest prawdziwe, czy to tylko wymysły głównego bohatera, będące objawami tej strasznej choroby…
Ekscentryczny rysownik Louis Wain (Benedict Cumberbatch) z trudem wiąże koniec z końcem, żyjąc pod jednym dachem z matką i pięcioma siostrami. Sytuację rodzinną ratuje dopiero zatrudnienie guwernantki Emily (Claire Foy). Piękna kobieta z miejsca kradnie serce artysty, stając się jego muzą, kochanką i w końcu żoną. Niestety widmo obyczajowego skandalu zmusza świeżo upieczonych małżonków do opuszczenia stolicy. Z dala od wielkiego miasta spada na nich kolejny cios – choroba Emily. Szukając ukojenia, Louis zanurza się w sztuce, tworząc dla ukochanej serię niezwykłych obrazów, których bohaterami są koty. Kiedy część jego prac zostaje opublikowana w prasie, w Anglii wybucha prawdziwe kocie szaleństwo, a Wain – z dnia na dzień – trafia na usta całego kraju. Czy wobec sławy i popularności, na które nie był gotowy, zdoła poradzić sobie z presją, ciemną stroną geniuszu i tym, co przyniesie mu los?


Opowieść o życiu Ludwika II, jednej z najbardziej niezwykłych i tajemniczych postaci w historii Niemiec. Miłośnika sztuki, mecenasa Ryszarda Wagnera i podejrzewanego o szaleństwo ekscentryka, z którego inspiracji powstały takie architektoniczne fantazje jak słynny zamek Neuschwanstein. Ludwik fascynował wielu artystów, w tym także kina. Monarcha stał się m.in. bohaterem znanego obrazu Luchina Viscontiego z Helmutem Bergerem w roli głównej. Najnowsza produkcja poświęcona królowi Bawarii jest mniej mroczna i dekadencka niż dzieło włoskiego mistrza. Jej twórcy – ceniony duet reżyserski Marie Noelle i Peter Sehr (Trudna miłość, Żona anarchisty) – skupili się na tym, by z jednej strony pokazać całą złożoność postaci Ludwika, z drugiej, stworzyć barwne historyczne widowisko. Obraz jest przepięknie sfotografowany (nominowany do Oscara Christian Berger – Biała wstążka) i pełen rozmachu – kosztował 16 milionów dolarów, a zdjęcia do niego powstały w oryginalnych lokalizacjach związanych z osobą króla. W swojej pierwszej głównej roli znakomicie zaprezentował się młody aktor Sabin Tambrea (Powrócić w twe ramiona, Popękana skorupa), dając przekonujący, malowany subtelną kreską portret Ludwika. Za tę kreację został uhonorowany Bawarską Nagrodą Filmową i statuetką niemieckiej New Faces Award.

Odgłosy

7,0
Amerykanka Susy Banyon (Jessica Harper), przyjeżdża do słynnej szkoły baletowej w Wiedniu, aby rozwijać swój talent. Na miejscu niemal natychmiast orientuje się, że nie wszystko jest w porządku. Studentki giną w strasznych, niewyjaśnionych okolicznościach. Z czasem dowiaduje się zaskakujących faktów, które pomogą dziewczynie rozwiązać zagadkę.
Film opowiada o Eloise (Thomasin McKenzie), która przyjeżdża to Londynu, żeby zrobić karierę jako projektantka mody. Nie wszystko idzie zgodnie z planem.
Karin to młoda kobieta cierpiąca na schizofrenię. Razem z mężem, bratem i ojcem wybiera się na kilka dni na małą skalistą wysepkę. Tam jej choroba gwałtownie się nasila, a każdy z towarzyszących jej mężczyzn na swój sposób musi poradzić sobie z tą sytuacją. Ojciec, ceniony pisarz, początkowo przypatruje się cierpieniom córki z zawodowym zainteresowaniem, by w końcu uzmysłowić sobie własny egoizm. Mężowi, który jest lekarzem trudno pogodzić się z bezradnością medycyny wobec choroby. Młodszy brat, przeżywający problemy dojrzewania, jest jedynym, który stara się zrozumieć siostrę. Ta oczekując objawienia się Boga, w odruchu rozpaczy i osamotnienia doprowadza do zbliżenia z nim. Sytuacja staje się tak poważna, że konieczna jest hospitalizacja Karin. Dla jej ojca widok lądującego helikoptera i pielęgniarzy jest prawdziwym szokiem. Zaczyna opowiadać synowi o miłości Bożej.
Helga (Pilar Castro), wydawca z Madrytu, właśnie wysłała męża do kliniki psychiatrycznej. W pociągu do domu spotyka doktora Angela Sanagustína (Ernesto Alterio), który opowiada jej o swoich najbardziej fascynujących, brudnych i nawiedzonych doświadczeniach. To spotkanie przytłacza Helgę i pogrąża ją w głębokiej introspekcji. A to tylko niektóre zalety podróżowania pociągiem.
„Istnieje zasadnicza różnica między słowami Láska (Miłość) a láska (miłość). Niektórzy ludzie zawsze się mylą, ale ja nie mam nic wspólnego z miłością” - mówi Jiří Láska, schizofrenik będący na drodze do lepszego życia, którego rodzice również cierpieli na to zaburzenie psychiczne. Pełnometrażowy dokument Dagmar Smržovej, reżyserki nagradzanego filmu Zachrante Edwardse, opowiada historię utalentowanego schizofrenika Jiříego i jego rodziny. Projekt ten, wybrany spośród 88 zgłoszonych, otrzymał nagrodę HBO za najlepszą propozycję filmu dokumentalnego na Jihlava IDFF w 2011 roku.
Dr Daniel Pierce to ekscentryczny neuropsychiatra, który pomaga w rozwiązywaniu skomplikowanych rządowych spraw.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…